Odhadovanie projektov


Poznáte to. Stojíte pred úlohou vypracovať odhady pre nový projekt a váš team vám v lepšom prípade tvrdí, že bez poznania detailov, kontextu systému a dôkladnej analýzy nie je možné odhady vytvoriť, v tom horšom budú ľudia v teame iba bezradne krčiť plecami, lebo s danou technológiou alebo na podobnom projekte ešte nepracovali. Na druhej strane klient z rozpočtových alebo iných dôvodov požaduje informáciu o celkových nákladoch projektu vopred.

V Conim na to máme riešenie ! Pri odhadovaní nákladov a trvania IT projektov sa opierame o dlhoročné skúsenosti a osvedčené postupy odhadovania pomocou tzv. zástupných jednotiek. Azda najznámejšou zástupnou jednotkou, s ktorou pracujeme aj my v našich iniciálnych odhadoch, je Story Point. Časové a nákladové jednotky prídu v procese odhadovania do hry až neskôr. Avšak ešte pred tým, ako s teamom pristúpime k odhadovaniu práce, zdôraznime jeden dôležitý aspekt každého odhadovania: Odhad nie je záväzok ! Odhady sú odhady, ich presnosť je na začiatku projektov nízka a úplne presný odhad získame až po skompletizovaní samotnej práce, ktorú odhadujeme. Takže, prečo sa báť odhadovať ?! Story Point je perfektná jednotka na odbúranie tejto obavy z odhadovania. Poďme sa pozrieť na to, ako odhadujeme v Conim.

V závislosti od projektu a od toho, či team má s danou oblasťou skúsenosť a od toho, koľko času na odhadovanie máme, rozhodujeme o miere dekompozície práce. Ak team na podobnom zadaní v minulosti už pracoval a máme dosť času, môžeme si dovoliť detailnejší rozpad práce a vytvárame menšie user stories, ktoré následne odhadujeme (používame Fibbonacciho sekvenciu). Ak team má iba málo skúseností alebo je na odhadovanie málo času, vytvárame väčšie celky – epiky, ktorým následne prideľujeme vyššie odhady v story points (stále z Fibbonacciho sekvencie).

Keď máme tieto odhady hotové, potrebujeme pokryť riziko, že sme na niečo zabudli alebo sme naše odhady podcenili pridaním rezervy. Na určenie adekvátnej rezervy využívame v Conim nami vytvorený nástroj, ktorý pomocou matematických výpočtov určí výšku rezerv – v story points. Nástroj dokonca umožňuje 2 alternatívy výpočtu rezervy – automaticky alebo pomocou 2 úrovní odhadov.

Poďme si to ukázať na príklade:

Dajme tomu, že máme definované 3 user stories. Prvú sme odhadli na 5 Story points, druhú na 13 a tretiu na 8. Spolu je to 26 Story points a k tomuto číslu náš nástroj odporúča prideliť rezervu 10 bodov. Náš

celkový backlog práce je teda odhadnutý na 36 Story Points.

Až po získaní finálnej veľkosti backlogu práce, pristupujeme k ďalšiemu kroku – a tým je odhad trvania nákladov na projekt.

Trvanie projektu je funkciou velocity teamu počas definovanej dĺžky sprintu. Určíme si teda dĺžku sprintu a odhadneme velocitu.

Náklady projektu sa odvíjajú od jeho trvania a použitých ľudských a materiálových zdrojov. Keďže v IT projektoch sú hlavnou nákladovou položkou (tzv. "cost driver") ľudia, kalkulujeme v našich odhadoch s kapacitou teamu, ktorú predpokladáme, že budeme mať na projekte k dispozícii.

A tu prichádza do hry opäť náš nástroj, ktorý nám pomocou matematicko-štatistických výpočtov rýchlo vypočíta odhadované trvanie a objem práce v MD jednotkách.

Opäť si to modelujme na príklade:

Sprint sme si určili ako dvojtýždňový. Produktívna kapacita nášho teamu je 60 hodín za Sprint a požadujeme 95% úroveň spoľahlivosti odhadov. Ďalej potrebujeme určiť alebo odhadnúť velocitu teamu. Vychádzať môžeme z historických dát alebo si výšku velocity simulujeme pomocou nášho nástroja. V našom príklade ju sme určili na 12 Story Points za sprint. Po vložení týchto údajov do výpočtov, získavame odhadovanú dĺžku projektu 3 až 4 sprinty a odhadovaný objem pracnosti v rozsahu 22.5 až 30 MD.

Ostáva posledný krok - a to je určenie cenovky za odhadnuté Men Days.

Prax nám ukázala vysokú spoľahlivosť odhadov získaných týmto spôsobom. 80% našich projektov skončilo v reále tak, ako boli odhadnuté – z hľadiska trvania aj z hľadiska objemu vynaloženej práce.



Ak chcete vedieť viac o samotnej metodike odhadovania, o tom, ako určiť velocitu teamu, či ako vykonať dekompozíciu práce, alebo ak máte záujem o náš nástroj na odhadovanie, kontaktujte nás.