Prístup k riadeniu projektového cyklu


Dnešné (nielen) IT projekty sú iné ako v minulosti. Prevažujú agilné projekty a pracujeme s agilnými metodikami, počujete zo všetkých strán. Ale je to naozaj tak ? Nie je to len „trendy“ konštatovanie na prilákanie talentov alebo ohúrenie zákazníka ?

O prístupoch k riadeniu projektov a k tvorbe výstupov sa popísali tisíce strán textu a je to téma, ktorej sa venujeme aj na týchto stránkach, avšak v praxi je projektový život často komplexnejší a zamotanejší, ako sa o tom píše v teórii. Je však nepopierateľným faktom, že dnes, na rozdiel od minulosti, prevládajú agilné techniky a prístupy k projektovému riadeniu, pretože lepšie reflektujú na požiadavky doby. Projekty sú dnes menšie a kratšie, pretože zákazníci požadujú rýchlejšie doručenie výsledkov resp. výstupov z projektov. Tlak na inovácie je vo vysokokonkurenčnom prostredí enormný a požiadavky sa výstupy z projektov sa často menia za pochodu. IT projekty osobitne potom „trpia“ ešte jedným neduhom – ich výstupy sú abstraktné, nehmatateľné a v princípe ľahko a rýchlo meniteľné, avšak práca na nich vie byť extrémne komplikovaná a komplexná, často vyžadujúca použitie najnovších technológií, s ktorými team nemá skúsenosti.

V tomto kontexte aj skúsení projektoví manažéri často podľahnú pokušeniu uplatniť na projekte agilné prístupy ako voľbu číslo jeden a recept na úspech projektu, čo však nemusí byť vždy pre daný projekt najoptimálnejšie riešenie z rôznych dôvodov. Niekedy je to zákazník, ktorý nefunguje agilne, alebo je to team, ktorý nemá agilné prístupy vžité alebo je to povaha práce resp. typ projektu. Dôvodov môže byť mnoho a striktné uprednostňovanie jedného prístupu nemusí byť tým pravým riešením.

V Conim na to ideme inak. Nepodceňujeme správne začiatočné nastavenie projektu. Pre každý nový projekt si vypracujeme analýzu a po dôkladnom zvážení jej výsledkov robíme rozhodnutie o fázovaní projektu, prístupe k vývoju a použitých metodikách. Nemáme zázračný recept a odpoveď na všetko, avšak máme odvahu položiť sebe a nášmu zákazníkovi pár otázok, ktoré nám pomôžu lepšie spoznať kontext a prostredie, v ktorom bude nový projekt realizovaný. Používame na to dotazník s otázkami, ktorých odpovede hodnotíme na škále 1 – 10 bodov. Otázky sú zamerané napríklad na zistenie podpory agilných prístupov, veľkosti, skúseností a dostupnosti teamu, typu výstupov a ich dôležitosti. Výstupom z tejto krátkej analýzy

je orientačné odporúčanie pre zvolenie prístupu k vývoju na projekte, ktoré môže vyzerať napríklad takto:

Ak máte záujem dozvedieť sa viac o našej analýze, prípadne stojíte pred spustením nového projektu a radi by ste vykonali túto analýzu vykonali,

kontaktujte nás.